Osada Harenda

Osada Harenda
Rezerwuj online:
Przyjazd Wyjazd Ilość osób Sprawdź dostępność

Muzeum i Mauzoleum poety Jana Kasprowicza

Dom, w którym Jan Kasprowicz spędził ostatnie lata swego życia, został wybudowany w 1920 r. przez górala, Jana Klusia-Fudalę, z przeznaczeniem na pensjonat dla przyjezdnych gości. Wkrótce kupiła go osiadła w Zakopanem angielska malarka, Winnifred Cooper, od której w 1923 r. odkupił “Harendę" Jan Kasprowicz.

Z inicjatywy żony Marii w 1950 r. w willi powstało muzeum Kasprowicza. Zgodnie z jej wolą zachowano wygląd domu z czasów życia poety. Mieszczą się tam pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i pozostałości księgozbioru.

W roku 1964 przy muzeum zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które do dziś organizuje poświęcone poecie spotkania, odczyty i wieczory poetyckie.

Mauzoleum Jana Kasprowicza i jego żony

Poeta mieszkał na Harendzie tylko trzy lata, zmarł w 1926 roku. W 1933 roku, dzięki staraniom wdowy, Marii Kasprowicz oraz Kornela Makuszyńskiego i Leopolda Staffa, powstało obok domu - obecnie muzeum, granitowe mauzoleum według projektu Karola Stryjeńskiego, do którego przeniesiono prochy poety. Spoczęła tam również jego żona - Maria.

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...